دو جنبش فتح و حماس از تشکیل کمیته تحقیق بین‌المللی استقبال کردند

دو جنبش فتح و حماس از تشکیل کمیته تحقیق بین‌المللی درباره حمله رژیم صهیونیستی به کاروان آزادی استقبال کردند.به گزارش از پایگاه خبری "الجزیرة "، "سامی ابوزهری " سخنگوی جنبش حماس از اقدام سازمان ملل متحد مبنی بر تحقیق درباره حمله به کاروان آزادی استقبال کرد. شورای حقوق بشر سازمان ملل گروهی متشکل از حقوقدانان بین‌المللی را مامور تحقیق درباره کشتاری کرد که ارتش رژیم صهیونیستی در کاروان آزادی غزه مرتکب شد.
ابوزهری تشکیل این کمیته تحقیق را یک گام مثبت و مناسب دانست و خواستار پایبندی رژیم صهیونیستی به نتایج این تحقیق و عدم فرار آن از مجازات این جنایت شد. وی در ادامه بر ضرورت ایجاد ضمانتهای لازم برای پایبندی و احترام رژیم صهیونیستی به نتایج این تحقیق تاکید کرد و درباره تکرار ماجرای گزارش "گلدستون " هشدار داد. از سوی دیگر، "احمد عساف " سخنگوی جنبش فتح اعلام کرد که این تصمیم سازمان ملل به درخواست طرف فلسطینی صورت گرفته است. وی افزود: جنبش فتح بر ضرورت بازخواست جنایتکاران جنگی اسرائیل تاکید دارد و معتقد است که اسرائیلی‌‌ها بدلیل جنایاتی که در حق مردم فلسطین، عربها، ترکها و سایر طرفداران قضیه فلسطین انجام داده‌اند، مجازات شوند. عساف افزود: زمان آن فرا رسیده که جهانیان از تعامل با دولت اشغالگر که خود را فراتر از قانون می‌داند خودداری کنند. رتش رژیم صهیونیستی بامداد دوشنبه 31 می به کاروان کشتی‌های امدادرسان نوار غزه که متشکل از فعالان صلح بین‌المللی بود، یورش برد و دست‌کم 20 نفر را کشت و نزدیک به 50 نفر را مجروح کرد. در پی این حادثه که 9 نفر از کشته شدگان از اتباع ترکیه بودند، افکار عمومی جهان به‌شدت از این امر خشمگین و به همراه نهادها و شخصیت‌های بین‌المللی خواستار تحقیق بین‌المللی و سپس محاکمه عاملان حادثه شدند.
سازمان ملل در بیانیه‌ای در خصوص تشکیل هیئت تحقیق در این خصوص اعلام کرد که این گروه حقایق این ماجرا را با سه تن از کارشناسان مستقل به نام‌های "دیسموند داسیلوا " از انگلیس،‌ "ماری شانتی دایریام " از مالزی و "کارل هدسون فیلیپس " از ترینیداد و توباگو بررسی خواهد کرد. "سیهاساک فون‌کیتکیو " رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل در این خصوص اعلام کرد که تجربه، استقلال و بی‌طرفی اعضای این گروه حقیقت ماجرا را روشن خواهد کرد.

/ 0 نظر / 7 بازدید