انفجار کشتی ژاپن؛ خارج از آب های ایران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی همدمی، مدیر کل بنادر و کشتیرانی هرمزگان گزارش‌ منابع خارجی را مبنی بر انفجار یک فروند کشتی ژاپنی در آب‌های ایران را رد کرده است.

یک فروند نفت‌کش شرکت میتسوی ژاپن حامل 16 خدمه فیلیپینی و 15 هندی، سه‌شنبه شب (5 مرداد) هنگام حرکت از ابوظبی به ژاپن، بر اثر انفجار، دچار آتش سوزی شد.

روزنامه ژاپنی یومیوری نیز به نقل از وزیر حمل و نقل ژاپن، این حادثه را تایید کرد و نوشت، در اثر این حادثه یک تبعه هند مصدوم شده است.

منابع خارجی در گزارش‌های خود مدعی شدند، این نفت‌کش ژاپنی در تنگه هرمز منفجر شده است.

علی اکبر صفایی، مدیر کل بنادر و کشتیرانی هرمزگان در رد این گزارش‌ها تصریح کرد: انفجار کشتی نفت‌کش ژاپن، خارج از آب‌های ایران و در آب‌های مرزی کشور عمان در خلیج فارس روی داده است.

صفایی علت آتش‌سوزی در کشتی استار ژاپنی را انفجار در عرشه این شناور عنوان کرد و گفت، نیروهای حاضر در منطقه و خدمه کشتی، آتش‌را مهار و این کشتی صبح چهارشنبه (6 مرداد) محل را ترک کرده است.

وی گفت، طبق رایزنی‌های صورت گرفته، قرار است پلیس عمان اطلاعات کامل مرتبط با این حادثه را به سازمان بنادر و کشتیرانی ایران انتقال دهد.

نفت‌کش ام استار ژاپنی که به گفته مسئولان شرکت میتسویی حامل 270 هزار تن نفت خام بوده است، برای ارزیابی صدمات ناشی از انفجار به امارات می‌رود.

گزارشی مبنی بر نشت نفت در این کشتی سانحه دیده منتشر نشده است.

 


  • ژاپن: علت انفجار نفتکش حمله تروریستی

شرکت "میتسویی او . اس .کی" اعلام کرد: حمله تروریستی علت انفجار در نفتکش این شرکت بوده است .


همزمان مقامات کشور عمان که این حادثه در نزدیکی آبهای این کشور اتفاق افتاده می گویند حمله ای در کار نبوده بلکه بر اثر وقوع زلزله دچار خسارت شده است .

برخی خبرگزاریها علت این حادثه را زلزله سه و چهار دهم ریشتری بندرعباس دانسته اند .

" جونتو اندو" از مقامات شرکت "میتسویی او . اس .کی" مستقر در قطر گفت این کشتی اکنون به سمت فجیره در امارات عربی متحده در حال حرکت است تا در آنجا تعمیر شود .

این مقام شرکت میتسویی اوسک افزود: این انفجار بزرگ نبوده است .

در این حادثه فقط یک خدمه کشتی زخمی شد .

بنابر اعلام وزارت حمل ونقل ژاپن، این نفت کش حامل دویست وهفتاد هزار تن نفت خام است و خدمه آن شامل شانزده فیلیپینی و پانزده هندی هستند .

این کشتی قرار بود این نفت خام را از امارات عربی متحده به بندر چیبا در منطقه توکیو منتقل کند .

یک دلال نفتی در توکیو گفت: این سانحه باعث توقف نقل و انتقال نفت (از خلیج فارس)‌نمی شود بنابراین تاثیری بر بازار نفت نخواهد گذاشت.

دلال دیگری نیز گفت "اگر خسارت وارد شده زیاد نباشد ، بازار نفت متاثر نمی شود ولی اگر نفتکش دچار نشتی شود ، موضوع کاملا فرق خواهد کرد .

تنگه هرمز محل عبور حدود چهل درصد از کشتی های نفتکش جهان است.

/ 0 نظر / 22 بازدید