العراقیه با حذف نخست وزیر فعلی عراق پیشنهاد خود برای تشکیل دولت را ارائه کرد

فهرست العراقیه در سناریویی جدید با حذف نخست وزیر فعلی عراق پیشنهاد داد که پست نخست وزیری برای این فهرست و ریاست پارلمان برای فهرست ملی باقی بماند و جلال طالبانی در سمت ریاست جمهوری ابقا شود.روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط به نقل از منابع مطلع در فهرست ملی عراق به ریاست "عمار الحکیم " رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق اعلام کرد که فهرست العراقیه پیشنهاد خود برای تشکیل دولت عراق را ارائه کرده است.
 به گفته این منابع عراقی، بر اساس پیشنهاد فهرست العراقیه، منصب نخست‌وزیری به ایاد علاوی خواهد رسید. این فهرست با حذف "نوری المالکی " نخست وزیر کنونی عراق از پیشنهادهای خود، پیشنهاد کرده است که "جلال طالبانی " رئیس جمهوری در منصب خود ابقا شود. العراقیه در این پیشنهاد اعلام کرده است که "عادل عبدالمهدی " از مجلس اعلای اسلامی عراق و "طارق الهاشمی " از فهرست العراقیه، معاونان طالبانی باقی بمانند.
به نوشته الشرق‌الاوسط، منابع اعلام کردند که فهرست العرقیه پیشنهاد کرده است که ریاست پارلمان نیز به "همام حمودی " از فهرست ملی عراق به ریاست "عمار الحکیم " برسد. الشرق الاوسط نوشت: در حالی که این پیشنهاد ظاهرا برای بسیاری از طرف‌های عراقی متقاعد‌کننده به نظر می‌رسد، ولی پایانی است برای نخست وزیری نوری المالکی. به نوشته این روزنامه، در حالی که نشانه‌های توافق در افق سیاسی عراق دیده می‌شود، محتمل است که علاوی (که دیروز وارد دمشق شد) با "مقتدا صدر " رهبر جریان صدر که وی نیز در دمشق است، دیدار کند.

/ 0 نظر / 20 بازدید