نصرالله از 2 افسر بلندپایه آزاد شده لبنانی استقبال کرد

hamdami, اسرائیل, تارنمای وزارت امور خارجه اسرائیل, همدمی, اورشلیم, بیت المقدس, یهودی, سرب گداخته, تروریست, تروریسم, حزب الله لبنان, حزب الله, حماس, فقح, جنگ, صلح, غزه, سوریه, جمهوری اسلامی ایران,mfa ,صهیونیسم, صهیونیست, Zion,  Israel ,فلسطین, لبنان,صدای اسرائیل, هولوکاست

  دبیرکل حزب الله لبنان ظرف دو روز گذشته از دو افسر بلند‌پایه لبنانی که به دلایل واهی و به اتهام نقش داشتن در ترور "رفیق الحریری "، نخست‌وزیر اسبق لبنان بیش از سه سال در زندان بودند، استقبال کرد.به گزارش از پایگاه خبری المنار، "علی الحاج "، فرمانده سابق نیروهای امنیت داخلی لبنان و همسرش سمر الحاج  میهمان سید حسن نصر الله بودند و  نیز دبیرکل حزب الله از سرتیپ "مصطفی حمدان " رئیس سابق گارد ریاست جمهوری استقبال کرد. در این دیدارها آخرین تحولات سیاسی لبنان و دوران طولانی مدت [45 ماهه] زندانی بودن چهار افسر لبنانی و روند عملکرد دادگاه بین‌المللی ویژه پیگیری‌ پرونده ترور رفیق الحریری مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
مصطفی حمدان درباره دیدار خود با دبیر کل حزب الله به روزنامه لبنانی السفیر گفت: سید حسن نصرالله نیز کاملا معتقد است که بازداشت چهار افسر عادلانه نبوده و همچنین نتایج تحقیقات کمیته تحقیق و دادگاه ویژه بین‌المللی که در زمانی واحد اعلام شد مطابق با هیچ اقدام قضایی نبوده و تاکنون رفتارهای مقامات این دادگاه با روش کار جنایی صرف مبتنی بر قضاوت بر مبنای ادله محسوس مطابقت ندارد. دبیر کل حزب الله در این دیدار ابراز امیدواری کرد که دادگاه بین‌المللی رویه خود در چهار سال گذشته را کنار گذارد و از عناصر قدرت در داخل لبنان نیز خواست با خواسته‌های دادگاه همکاری کرده و با دخالت‌ها و تلاش‌ها برای سیاسی کردن این واقعه قضایی خودداری کنند. دبیر کل حزب الله همچنین بر ضرورت اتحاد همه عناصر قدرت برای مقابله با افکار جنایتکارانه صهیونیستی تاکید کرد. دادگاه بین‌المللی ویژه ترور رفیق الحریری حدود بیست روز پیش این چهار افسر لبنانی را بی‌گناه اعلام و حکم برائت آنها را صادر کرد. "رفیق الحریری "، نخست وزیر اسبق لبنان در 14 فوریه سال 2005 در پی وقوع انفجاری در مرکز بیروت به همراه 22 تن دیگر کشته شد. این افسران لبنانی در پی ترور رفیق حریری بازداشت شدند و هیچ اتهامی به آنها وارد نشده و به همین دلیل وکلایشان بارها خواستار آزادی آنها شده بودند. کمیته تحقیقات بین‌المللی ترور رفیق حریری در زمان ریاست "دتلف مهلیس " قاضی آلمانی، این چهار افسر عالی‌رتبه لبنانی را بازداشت کرد و از آن زمان این موضوع تبدیل به بحث و جنجالی بین دو گروه 8 و 14 مارس شد، گروه 8 مارس و متحد حزب الله همواره تاکید کرده‌اند که بازداشت این افسران سیاسی بوده و هیچ دلیل و مدرکی علیه آنان وجود ندارد.
این افسران که از سپتامبر 2005 در زندان رومیه واقع در شمال شرق بیروت به سر می بردند، عبارتند از: "جمیل السید " رئیس سابق امنیت عمومی، "ریمون عازار " رئیس سابق سرویسهای اطلاعاتی ارتش، "علی الحاج " فرمانده سابق نیروهای امنیت داخلی و "مصطفی حمدان " رئیس سابق گارد ریاست جمهوری لبنان. "دانیل بلمار " رئیس کمیته بین المللی تحقیق درباره ترور حریری از سوی سازمان ملل متحد به عنوان دادستان کل دادگاه بین المللی رسیدگی به ترور حریری منصوب شد؛پرونده حریری از اول مارس از دستگاه قضایی لبنان به دادگاه بین المللی واگذار شد. دادگاه بین المللی پرونده ترور حریری اوایل مارس سال جاری آغاز به کار کرد. حزب الله لبنان در ماه مارس سال جاری در بیانیه‌ای تداوم بازداشت این چهار افسر را ظالمانه و بر خلاف معیارهای قانونی و حقوقی دانسته بود. در آن بیانیه آمده بود این افسران بیش از سه سال است که تحت بازجویی قرار نگرفته‌اند و همین امر بیانگر ظالمانه بودن بازداشت آنها است.

/ 0 نظر / 8 بازدید