نگرانی آمریکا از افشای جنایتهای ناتو در افغانستان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی همدمی، دستیابی یک پایگاه اینترنتی به بیش از 90 هزار مدرک از ارتش آمریکا در ارتباط با جنایتهای نظامیان این کشور علیه مردم افغانستان خبر داد، موجب نگرانی مقامات کاخ سفید شده است.

به گزارش روز دوشنبه پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، بر اساس این گزارش این مدارک بیانگر کشتار مردم بی دفاع افغان هنگام عملیات نظامی محرمانه نیروهای ویژه آمریکایی علیه طالبان است. روزنامه های گاردین انگلیس و نیویورک تایمز آمریکا و مجله اشپیگل آلمان، در گزارشهایی به نقل از پایگاه اینترنتی ویکیلیکس، از یکی از بزرگترین رسوایی های ارتش آمریکا پرده برداشتند.
در همین راستا جیمز جونز مشاور امنیت ملی آمریکا با محکوم کردن انتشار این اطلاعات محرمانه گفت: که این اطلاعات محرمانه می تواند زندگی آمریکایی ها و همپیمانان این کشور را به خطر انداخته و امنیت ملی آمریکا را در معرض خطر قرار دهد.

جونز تاکید کرد: این مدارک مربوط به سالهای 2004 تا 2009 و قبل از آغاز ریاست جمهوری باراک اوباما و اعلام راهبرد جدید او در افغانستان است.
روزنامه گاردین افشای این اسناد محرمانه را یکی از بزرگترین رسوایی ها در تاریخ نظامی آمریکا عنوان کرد.
این درحالی است که یک مسئول آمریکایی در واکنش به این موضوع، پایگاه ویکیلیکس را منبع خبری موثقی ندانست و عنوان کرد که این پایگاه مربوط به سازمانی است که مخالف سیاستهای آمریکا در افغانستان است.
افشای این مدارک درحالی صورت می گیرد که ناتو اعلام کرده است که در حال تحقیق درباره خبرهای منتشر شده درباره کشتار 45 غیرنظامی در حمله جمعه گذشته به منطقه هلمند است.

پایگاه اینترنتی ویکیلیکس چند ماه قبل هم با انتشار فیلمی از حمله یک بالگرد آمریکایی به منطقه ای در بغداد و کشتار چند شهروند عراقی، موجی از اعتراضها را در داخل و خارج آمریکا علیه سیاستهای جنگ طلبانه کاخ سفید براه انداخت.

/ 0 نظر / 20 بازدید