مبارک از نگاه صهیونیستها

یک روزنامه آمریکایی از واشنگتن خواست ضمن مراقبت وضعیت سلامت مبارک وی  را مجبور به اعلام تعیین جانشین برای خویش کند .

روزنامه واشنگتن پست از دولت آمریکا خواست تا وضعیت سلامت حسنی مبارک را زیر نظر گرفته و از او بخواهد جانشین خود را اعلام کند.

ازسوی دیگر، یک منبع سیاسی رژیم صهیونیستی گفت : مبارک عمر طولانی خواهد کرد زیرا یک خاخام بزرگ به او تبریک گفته و خواستار طولانی شدن عمرش شده است .
 
درهمین حال روزنامه صهیونیستی یدیعوت احرونوت خبر داد فردا صبح پزشکان و خبرنگاران گزارشی درباره بیماری حسنی مبارک دریافت خواهد کرد.

اما روزنامه واشنگتن پست تاکید کرد که به زودی  بیماری سرطان مبارک را از پای درخواهد آورد با وجود اینکه وی و دولتش تلاش می کنند این موضوع را از همه مخفی کنند.

یک افسر اطلاعات غربی حال مبارک را بسیار وخیم توصیف کرد اما وی گفت رئیس جمهوری مصر تا یک سال دیگر بیشتر زنده نخواهد ماند.

ادارات تصمیم گیرنده درآمریکا به دقت وضعیت مبارک را زیر نظر دارند و تا زمان مرگ وی بسیاری از سناریوها را پیش بینی کردند.

به نوشته این روزنامه، نگرانی واشنگتن ازمرحله پس ازمبارک درمصراست زیرا او یکی از بزرگترین متحدان عرب وازافراد مورد اعتماد ایالات متحده آمریکا است. منبع نگرانی دولت آمریکا از دست رفتن این متحد مهم درصورت تبدیل شدن مصر به یک کشور اسلامی است.

بینی آفنی تحلیلگرواشنگتن پست درستون هفتگی این روزنامه می نویسد : واشنگتن باید مراقب جسمی مبارک را رها کند و خودش عملا درمسائل مصر دخالت نماید و او را مبجور به اعلام معاون و یا جانشین برای خویش کند.

زیرا با توجه به اخبارموجود درباره وضع سلامت رئیس جمهور مصرضروری است که مبارک به عنوان جانشین انورسادات وجمال عبدالله ناصر روسای جمهور سابق مصر یک معاون داشته باشد و قصدش را درباره حکومت مورثی فرزندش جمال مبارک اعلام نماید؛ پسری که اوج گرفتن سیاسیش سوالات زیادی را برانگیخته است.

آیال زیسیر استاد مرکز دایان دانشگاه تل آویو گفت:احتمال حکومت موروثی  درمصرنزدیکتراست و چه بسا آن بدون مشکل رخ دهد البته اگر بتوان به دولت ویا ارتش و یا حتی اقتصاد این کشور برای تسهیل این فرایند به طور کامل اعتماد کرد.

زیسیرابرازعقیده کرد که مردم مصر با هرجانشین مبارک بخصوص اگر نظامی مانند عمر سلیمان رئیس اطلاعات مصر باشد خودشان را وفق خواهند داد ولی مهم برای هر شهروند مصری این است که چگونگی  روش ادامه حایت تا پایان کار را بدست آورد.

برحسب اعلام این روزنامه آمریکایی، با وجود اینکه حمله نظام مصرعلیه اسرائیل درمحافل دیپلماتیک بطور علنی و آشکار صورت می گیرد اما این کشور روابط مستحکم با رهبران تل آویو حفظ کرده و به طور غیر مستقیم به اسرائیل در حمله به حماس درنوار غزه کمک کرد.
 
واشنگتن پست وضعیت مبارک را مانند وضعیت شاه مخلوع  ایران تشبیه کرد و نسبت به تشکیل حکومت اسلامی درمصر پس ازمرحله مبارک هشدار داد. زیرا با تشکیل چنین حکومتی ، آمریکا مهمترین متحد وفادار خویش را درمنطقه از دست خواهد داد بویژ] اینکه رژیم حاکم در مصر به طور کامل از اخوان المسلمین خلاص نشده است ، گروهی که امتداد جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) تلقی می شود و خواستار حکومت اسلامی ازدهه چهل می باشد.
 
روزنامه مذکور تاکید کرد: در لحظه ای که حسنی مبارک جانشین خود را اعلام کند دوران ریاست جمهوری ابدیش به پایان خواهد رسید واین گامی است که  می تواند بسیاری ازمشکلات را که ممکن است اصول گراها از آن سوء استفاده کنند ، حل کند.

این روزنامه آمریکایی درپایان گزارش خود دخالت آمریکا را دراین مسئله جانشینی ضروری دانست و گفت :واشنگتن باید اعتماد خویش به مبارک را برای حل مشکلات منطقه متوقف سازد و او را مجبور به حل مشکلات داخلی کشورش نماید؛ زیرا حال مبارک بسیار وخیم است.

سرویس های جاسوسی -اطلاعاتی آمریکا و غرب حال حسنی مبارک را بسیار وخیم توصیف کردند و گفتند : او ممکن است طی سال جاری بمیرد.

این امرباعث شده تا دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با دقت بیشتری  مسئله انتقال قدرت در این کشور عربی دنبال کند کشوری  که از نظر واشنگتن برای چندین دهه نقطه ثقل ثبات خاومیانه وازمتحدان اصلی ایالات متحده به شمار می رود.
 
روزنامه واشنگتن تایمز دیروز دوشنبه به نقل از یک مقام در سازمان اطلاعات مرکزی اروپا اعلام کرد که سازمان  پیش بینی کرده است که رئیس جمهور مصر  فقط یک سال دیگر زنده است و  قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مصر در سپتامبر 2011 از دنیا خواهد رفت.

این منبع به دیدار یکشنبه گذشته مبارک 82 ساله با  بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اشغالگراسرائیلی و جرج میچل نماینده آمریکا درخاورمیانه و ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اشاره کرد و گفت: اما اکثر سازمان های اطلاعاتی غربی معتقدند که مبارک به سبب ابتلای به بیماری سرطان معده ولوزالمعده و رسیدن بیماری به مرحله حاد خواهد مرد.
 
این منبع افزود: اگر چه یک مسئول رسمی دولت مصر اخبار منتشر شده در روزنامه های عربی و صهیونیستی درباره  بستری شدن مبارک دربیمارستانی در فرانسه برای درمان تکذیب کرده و این گزارش را بدون پایه واساس خوانده، اما علامت هایی دردست است که نشانه می دهد که حال مبارک بسیار وخیم است.

این روزنامه آمریکایی به عمل جراحی کیسه صفرا مبارک در آلمان درمارس گذشته اشاره کردند و گفتند: معالجه و درمان وی 6 هفته به طول انجامید.

سناریوهای پس از مرگ مبارک

سه مقام رسمی ایالات متحده که هویتشان فاش نشده اعلام کردند که شواری  اطلاعات ملی آمریکا و فرماندهی مرکزی سیا ازتحلیلگران اطلاعاتی خواسته سناریوهای بعد ازمرگ مبارک و چگونگی تاثیر رفتنش بر مسئله انتقال قدرت در مصر تهیه کنند.
 
همچنین به نقل از استیفن کوک کارشناس امور مصرگفته شد که او دو ماه قبل در جریان دیدارش ازقاهره  بسیاری از مردم به او گفتند که حال رئیس جمهور مصر خوب نیست .
 
یک مقام عالی رتبه اطلاعاتی آمریکا گفت :ما می دانیم که مبارک می میرد  اما نمی دانم که خواهد رفت، ممکن است نرفتنش طولانی شود به عنوان مثال به فیدل کاستترو رئیس جمهور سابق کوبا نگاه کنید.
 
لازم به ذکر است که حسنی مبارک پس از ترور انور سادات رئیس جمهور سابق مصر درسال 1981 به قدرت رسید.

گفته می شود ازجمله برجسته ترین رقبای منصب ریاست جمهوری مصر جمال مبارک  ومقامات نخبه مصری از جمله عمر سلیمان رئیس اطلاعات و محمد البرادعی رئیس سابق آژانس بین المللی انرژی هسته ای هستند.
 
واشنگتن تایمز به نقل از یک مقامات عالی رتبه در وزارت خارجه اعلام کرد که مبارک 30 سال است که رئیس جمهور مصر است و رفتنش حادثه تاریخی خواهد بود و احتمال روی کار آمدن جمال مبارک به عنوان جانشین پدرش وجود دارد اما  به نظر می رسد البرادعی تحت شرایط خاص آماده رقابت برای پست ریاست جمهوری است.
 
وی اضافه کرد : پس از رفتن مبارک، دولت مصر خواهد خودش را در مقابل تصمیم تاریخی خواهد یافت و باید خواست مردم مصر که خواهان آزادی بیشتر پس از سالها حکومت استبدادی هستند، درنظر گرفت.
 
ازسوی دیگر فرانک وایزنر سفیر سابق ایالات متحده آمریکا درمصر ابراز اطمینان کرد که دوره انتقال قدرت که به موجب آن اصلاحاتی درقانون اساسی  تصویب شده در سال 2007 صورت گرفت، انجام شود .

سایت کیکار هشابات وابسته به راست های افراطی رژیم صهیونیستی و کانال ده تلویزیون این رژیم خبر دادند : اهتمام رژیم صهیونیستی به وضع جسمانی مبارک درحال افزایش است؛ بطوری که سلامت رئیس جمهور مصرمحور بحث های روز گذشته  یاسر رضا سفیر مصر در تل آویو و آریبه درعی رئیس حزب تندروی شاص و وزیر سابق داخی صهیونیستی بود.

درعی میزبانی سفیر مصر در سالن خانه اش بود و او به گرمی ازسفیر مصر استقبال کرد و این دیدار بنا به درخواست اخیرش صورت گرفت .

درگزارشی به نقل از یاسررضا آمده است ،هدف از نشست با درعی برقراری  روابط با تمام عناصر جامعه صهیونیستی بود. وی رئیس سابق حزب شاص را یکی از شخصیت های برجسته جامعه اسرائیل تلقی کرد. 

/ 0 نظر / 23 بازدید